Class 2 Safety T-Shirt-Long Seeve
$11.65
PLA282
A high-visibility safety T-shirt with reflective strips for improved visibility in various environments.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $11.65 | R |
| 100 - 249 | $10.77 | R |
| 250 - 499 | $10.05 | R |
| 500 - 999 | $9.73 | R |
| 1,000 - 2,999 | $6.37 | R |
| 3,000+ | $5.43 | R |
High visibility silver reflective strip, 360 surround, can also be seen in low visibility environment. The overall yellow-green design enhances visibility and protects your safety.
| Color | Black, Green, Orange, Red, Yellow |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 29" x 19" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 38 lbs |
| Product Number | PLA282 |
| Theme | Clothing, Construction, Convention, Safety, Thanksgiving |













