Our Sleeping Bags can be used for 3 seasons.Material premium 210T Anti-tearing Polyester Fabric which is waterproof and breathable.Size is 70.9 + 11.9″ x 30 inches.Can be wiped clean making it versatile and convenient. Each sleeping bag comes with a drawstring bag, very convenient and put your logo here is very conspicuous. Moreover, these bags also have a weather-resistant design to keep you warm even in extreme conditions and prevent you from any dampness.Designed to ensure that after a tiring day of trekking, hiking, travel or any other exploration you can get a good and relaxing night’s sleep.Separated zipper at the bottom and half-circle hood with adjustable drawstring keeps your head warmer even in extreme conditions.Add your own logo for the next coming event.
| Color | Red, Blue, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 70.9" x 11.9" x 30" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 39 lbs |
| Product Number | PLA262 |
| Theme | Automotive, Camping, Outdoors, Travel |













