Bluetooth Beanie Hat
$10.35
PLA394
A Bluetooth Beanie Hat with built-in microphone and controls for hands-free calling and music playback during outdoor activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $10.35 | R |
| 100 - 249 | $10.15 | R |
| 250 - 499 | $9.67 | R |
| 500 - 999 | $9.23 | R |
| 1,000 - 2,999 | $7.02 | R |
| 3,000+ | $6.97 | R |
Surprisingly functional beanie hats, there is a control panel on the edge with a USB charging port, volume controls, a play/pause button. With this hat you can answer phone call without taking out the phone in cold weather while running, skating, hiking. Built-in HD microphone utilizing the latest bluetooth 5.0, for hands-free calling. Equipped with a rechargeable lithium-ion battery, taking 1.5- 2 hours to achieve a full charge, you can expect 7 hours playing. Also,it is fully washable, just simply remove the bluetooth headphones.Give as unique gifts for gym, workout, outdoor sports, dog walking, holiday travelling. Suit for trade shows, electronics-themed promotions and corporate giveaways, adding your logo as a customized gift that is sure to come in handy.
| Color | Black, Blue, Red, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 8.66" x 8.46" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA394 |
| Theme | Hiking, Hunting, Outdoors, Sports, Winter |













