Environmentally friendly and sustainable- the bamboo Pandoo straws are 100% biodegradable and made only from organically grown bamboo. Bamboo is a quick renewable resource, and therefore a long-lasting solution to conventional plastic straws.It helps to prevent the pollution of our oceans by tons of plastic waste that is produced every day. You do not have to throw away our straw, you can reuse it many times and clean it with the supplied brush.
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.87" x 2.4" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 58 lbs |
| Product Number | PLA748 |
| Theme | Camping, Environmental, Food, Gift, Picnic |











