55L Waterproof Backpack Rain Cover
$6.45
PLA674
A waterproof backpack rain cover with adjustable straps provides reliable protection against heavy rain and wind.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $6.45 | R |
| 100 - 249 | $4.82 | R |
| 250 - 499 | $3.70 | R |
| 500 - 999 | $3.15 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.97 | R |
| 3,000+ | $2.60 | R |
Made of high-quality Tear Resistant Material, external waterproof coating, Inner layer cover with PU coating offers reliable protection of up to 5000 mm of rain resistance, Ideal for any rainy activities, The Elastic and Cross Adjustable Buckle Straps provided extra stability and 50% more coverage, make sure your backpack get fully covered, protect your backpack even in heavy wind.
| Color | Red, Black, Orange, Green, Purple, Camo, Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 25.59" x 13.78" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 49 lbs |
| Product Number | PLA674 |
| Theme | Camping, Cycling, Hiking, Outdoors, Travel |













