This 16-ounce silicone pint glasses are a rugged yet lightweight alternative to an ordinary water cup or beer glass. These colorful, versatile, unbreakable drinking glasses are as flexible in shape as they are in utility. Our pint-sized silicone cups are portable enough for camping or other outdoor activities, and they also make perfect travel cups for your daily commute. It is made of 100% food-grade, platinum-cured silicone that is free of BPS, odors, and phthalates. Each reusable cup, lid, and straw is dishwasher safe, freezer friendly, and microwave safe. They will not break, crack, chip, dent, fade, or scratch. The mixed color can be customized with 3-6 colors.
| Color | Yellow/Green, White/Orange, Pink/Yellow, Pink/Blue, Pink/White, Tiffany Blue/White, Purple Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.39" x 3.5" x 2.36" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Product Number | PLA813 |
| Theme | Beach, Camping, Drinking, Environmental, Travel |













