Made from durable tempered glass, for the coffee maker. Drafted vessel for the perfect pour, and sits under coffee machine group heads, keeping extraction and crema intact, ease of cafe workflow and speed of service. Splashproof, press fit lid that allows room for your nose, while mouthpiece ensures optimal liquid and aroma flow. Lovely to drink from, lid on or off. Lightweight, easy to carry and fits comfortably in your hand and cup holders. Different volume 8oz, 12oz and 16oz for your choose, add your imprint will make your business stand out from the rest and build a lasting impression.
| Color | Gray, Pink, Black, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 18" x 19" x 20" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA436 |
| Theme | Camping, Travel |













