Made of durable high quality 100% food grade BPA Free non-toxic plastic. This hard sturdy plastic wine glasses are heavy duty and recyclable party cups. It is reliable strength and will not be easily scratched or broken. Ideal for parties, bars, nightclubs weddings, receptions, picnics, catered events and all occasions. It can add an elegant atmosphere to a party at Halloween, Thanksgiving, Christmas and birthday. Premium Stemless plastic wine glasses are perfect for wine whiskey cocktails and elite cups, They’re the perfect party tumblers for drinks, appetizers, desserts and more. It also matches any color beverage, champagne, juice, cocktail, and various mixed drinks.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 8.0" x 8.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA985 |
| Theme | Beach, Beverage, Household, Restaurant, Summer |











