Easily peel, core and slice pineapples in a few seconds. Uniquely detachable wedger allows you to easily make pineapple chunks. Create perfect rings, preserve the shell intact for use as a bowl. This tool is ideal for pineapple slicing and keeps your fruit fresh while retaining the juice. Cut one slice or the whole fruit at once!
| Color | Silver |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Size | 9.1 " x 3.9 " x 18.9 " |
| Imprint Size | 0.5in x 1in |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Laser Engraved |
| Keywords | Tropical Corer, Core Remover, Juice Preserver, Culinary Helper |
| Production Time | 8-10 business days |
| Rush Time | No Rush Service |
| Packaging | BOX |
| Package Size | 50 per Carton |
| Shipping Weight | 23.8 lbs |
Related products

Quick Apple Slicing Tool
$1.50 - $3.33
Household Use Clockwork Kitchen Timer
$8.61 - $18.52
Sandwich Maker/Grill/Toaster
$13.53 - $23.17
Restaurant-Grade Aluminum Pizza Peel
$18.32 - $23.70











