This solar fan hat features 1 built-in high-speed fans powered by solar energy & USB. Ideal for intense heat during fishing, hiking, or beach days. Made of 85% polyester, this sun hat for men and women blocks 99% UV rays. 3-Speed Adjustable Fans & One-Size Comfort. Customize wind speed (low/med/high) via simple button control. The hat with solar fans built in includes an adjustable elastic strap (fits 22″-24″ head circumference), ensuring secure comfort for all-day wear.
| Color | Black, Gray, Beige |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 17.0" x 17.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA961 |
| Theme | Outdoors, Summer, Travel |









