The bento box uses innovative BPA-free food-grade wheat fiber composite material, the bento box holds all your light meals and snacks without any health risk. This lunch box is durable and sturdy. The dimension of 7.28×3.22×4.40″ makes it portable and easy to carry. The 3-In-1 compartment design can effectively prevent food from mixing together, separating vegetables, fruits, and snacks to maintain the original taste of the food. 3-tiered food compartments, microwave, and dishwasher safe. The bento box powerful functions will go with you on all your adventures. This lunch box is absolutely perfect for your packed lunches! The healthiest wheat fiber lunch box kit-1 bento box, 1 spoon, 1 fork.
| Color | Green, Pink, Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.28" x 3.22" x 4.4" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Product Number | PLA816 |
| Theme | Eating, Education, Food, Office, Travel |













