Size 7 Basketball is the most commonly used size in basketball matches worldwide.Measures 29.5″ (75 cm) in circumference Indoor/outdoor use,great for hardwood or concrete courts.Colorful design, bright and colorful basketballs, which meets the young’s fashion style, professional design for you.Moisture-absorbing hexagon compound top layer made of synthetic leather with cushion core carcass for optimum grip.PU composite cover,provides reliable strength, a correct bounce, precise spinning, and long air retention.
| Color | Maroon, Black/White, Blue/Purple, Orange |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 29.5" x 29.5" x 29.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA804 |
| Theme | Award, Basketball, Beverage, Sports |













