Unisex High Visibility Safety Vest With Reflective Strips
$42.15
PLA802
A high-visibility safety vest with reflective strips, pockets, and a badge holder for various work and recreational activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $42.15 | R |
| 100 - 249 | $40.92 | R |
| 250 - 499 | $40.25 | R |
| 500 - 999 | $25.13 | R |
| 1,000 - 2,999 | $22.85 | R |
| 3,000+ | $21.69 | R |
Made of high quality polyester, 100% breathable mesh fabric, features waterproof, light weight and strength characteristics. You can wash it in the washing machine. Bright neon yellow with extraordinarily wide checkered reflective stripes, provides 360 degrees protection while working in broad daylight or in low light conditions.The high quality security vest has 7 different functional pockets with front zipper, 6 3D pockets with magic stickers for mobile phone, intercom or shrink rod and 1 clear PVC badge holder.Perfect for construction, baggage handling, security, traffic control, survey, landscaping, sanitation, volunteer work, night work, jogging, cycling, hiking, motorcycle.Customized design is available.
| Color | Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 18.11" x 22.44" x 24.02" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 56 lbs |
| Product Number | PLA802 |
| Theme | Aviation, Boating, Cycling, Lifeguard, Outdoors |









