The reusable bag can be used as freezer bag for storing meats, leftovers liquids and other large items.It is made from premium food grade silicone that can be used in the microwave or freezer and also can withstand boiling temperatures up to 220 degree Celsius.This product features the innovative air-tight, pinch-lock seal in order to keep the freshness, nutrient and flavors of the food locked in.
| Color | Black, Brown, Green, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.0" x 11.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 55 lbs |
| Product Number | PLA693 |
| Theme | Drinking, Eating, Food, Travel, Vacation |











