Made out of high temperature ABS material that prevents the heat demagnetized on desk surfaces. Portable compact design It’s easy to grab and unfold for use when you have a hot dish in the other hand, open and fold the trivet easily. Also, this heat resistant pad packs small. Perfect for small travel trailer with limited space. Makes at nice size with 7.5” diameter and 0.39” thickness, accommodates a good size serving dish or hot pan. These collapsible trivets take up little space! No counter clutter. Adding your company name or logo imprinted on the surface for a customized gift that is sure to come in handy at home or at the office!
| Color | Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.48" x 7.48" x 0.39" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA390 |
| Theme | Cooking, Household, Kitchen |













