High elastic ear loops are designed to not pull on little ears. Each mask features a reinforced connection between the mask and the ear loop to keep ear loop from breaking. The 3-layer design doesn’t block breathability. Made of non-woven fabric and melt-blown fabric, which are more comfortable for little ones to wear. Adjustable nose clip can create a better-fitting mask that covers the face more effectively. Easily adjust mask to fit your child’s face. Masks are made of lightweight material and specifically sized to fit children’s faces. This creates a better, more comfortable wearing experience.
| Color | Black, Blue, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.7" x 5.7" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 47 lbs |
| Product Number | PLA330 |
| Theme | COVID-19, Health, Safety |









