3M Waterproof Backpack Rain Cover
$4.47
PLA291
A waterproof backpack rain cover made of polyester with a reflective strip for added safety in rainy conditions.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $4.47 | R |
| 100 - 249 | $4.32 | R |
| 250 - 499 | $4.10 | R |
| 500 - 999 | $3.61 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.92 | R |
| 3,000+ | $2.54 | R |
The backpack rain cover is made of 190T waterproof polyester, and the fabric waterproof index is above 2000.It can defend against outdoor rainstorm-level weather, and can protect the backpack in the torrential rain and avoid rainwater intrusion. The reflective strip on the front of the rain cover is made of 3M reflective material. The high reflective rate can effectively prevent accidents at night and bring you the ultimate safety. Multifunctional application scenarios, lightweight and convenient, and its foldable function makes it a wide range of applications. It can be used as a computer screen cover, seat cushion, bicycle rain pad, electric fan cover and any equipment that needs to be protected from rain in rainy days.
| Color | Blue, Black, Yellow, Orange, Red, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 25.5" x 13.7" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA291 |
| Theme | College, Construction, Handyman, Safety, Security |











