2 adjustable straps fits for medium & large dog,two main zipper side compartments with semi-open pockets for carrying dog food holder, water, snacks, wast disposal bags, etc.The handle is not used for lifting up your dog, for most dogs, 10% to 12% of their body weight is a good starting point. Of course, the right amount depends on a number of factors, such as your dog’s breed, physical fitness, and energy level.Multi-functional Dog Harness Backpack.Ideal for dog hiking, camping, long trail walks, backpacking trips, traveling or daily use.300kgs over quoted with ocean shipping.
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.44" x 6.29" x 1.96" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA235 |
| Theme | Camping, Gift, Hiking |











