Updated big ball design Cordless skipping rope, worry free about hitting your legs or tripping over the ropes. Perfect jump rope widely used in the office, bedroom, living room with low ceilings and outdoors. Suitable for all ages and all level jumpers. You can adjust the length of lines with the ball to make them more suitable for your jumping habits. Assist you to burn fat, lose weight, body training and keep healthy anywhere. The grips are soft and quite comfortable even for long-time holding.Each handle contains a removable weight inside of the balls of 1.2 oz, total weight includes the handles and ball is 270g, Industrial-grade smoothed steel tips make the jump rope spin much faster.
| Color | Pink, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.75" x 14.96" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 40 lbs |
| Product Number | PLA201 |
| Theme | Fitness, Gymnastics, Health, Sports |













