The tip of the penlight provides a focused, appropriate beam of light. Its standout feature is the precision millimeter scale printed for visual reference. It is ideal for neurological pupil checks and illuminating and examining areas like the oral cavity, throat, ear canal, and skin. A stainless steel clip allows for secure attachment. It is operated by a tail-click switch for easy, one-handed use. It is an essential tool for doctors and nurses conducting rapid bedside assessments.
| Color | Black, Green, Gold, Blue, Purple, Silver, Red |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 0.4" x 0.4" x 5.3" |
| Imprint Size | 0.4" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 20.0 lbs |
| Product Number | PVSO182 |
| Theme | Hospital, Medical, Office, Trade Show |











