Constructed from durable, food-grade plastic, this innovative sliding anti-spill scoop is a portable, measuring tool designed specifically for handling fine powders like protein powder, coffee, or milk powder. It ingeniously combines the functions of a funnel, a measuring spoon, and a sealing cap into one device. The built-in scoop bucket is equipped with a green sliding switch, the user can open or close an aperture at the bottom of the scoop.
| Color | Blue, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5" x 1.7" x 1.5" |
| Imprint Size | 1" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 6.6 lbs |
| Product Number | PVSO159 |
| Theme | Food, Cooking, Household, Kitchen |













