Gel Slice & Press Tool
$2.80
PVDA154
The Gel Slice & Press Tool efficiently cuts and shapes gelatin desserts for both home bakers and professionals.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 499 | $2.80 | R |
| 500 - 999 | $2.60 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.35 | R |
| 3,000 - 4,999 | $2.30 | R |
| 5,000 - 9,999 | $1.27 | R |
| 10,000+ | $1.10 | R |
This kitchen tool cuts and presses gelatin-based desserts into neat strips. Crafted from food-safe plastic, it ensures hygienic food preparation. The sharp edges provide clean slicing without creating a mess. Ideal for shaping desserts or snacks in the kitchen, it helps save time and effort for both home bakers and professionals.
| Color | Pink, Blue, Green, Purple |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7 1/2" x 1 5/8" x 1" |
| Imprint Size | 2" x 1/2" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 8-10 days |
| Shipping Weight | 38 lbs |
| Product Number | PVDA154 |
| Theme | Cooking, Cutting, Food, Household, Kitchen |











