Unisex UV Protection Arm Sleeves
$6.63
PLA959
UV-protective and breathable arm sleeves designed for outdoor activities like golfing, cycling, or gardening.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $6.63 | R |
| 300 - 499 | $5.72 | R |
| 500 - 999 | $4.15 | R |
| 1,000 - 2,999 | $3.82 | R |
| 3,000 - 4,999 | $3.28 | R |
| 5,000+ | $3.00 | R |
Cooling Arm Sleeve is made of durable, weather resistant and stretchy material. Arm Covers are chemical FREE and completely safe for you and your kids. Material is breathable, dries fast, wicks moisture away from the skin and makes your skin feel fresh all day. These sunscreen sleeves won’t be easily ripped off because of the elaborate sewing with high-quality articulated seaming. This sleeves are incredibly durable and stretchy. Easy to machine wash and hang dry. Designed for long, hot hours under the sun, our lightweight arm sleeves will keep you comfortable whether you’re golfing, fishing, playing basketball, cycling, hiking, driving or even gardening.
| Color | Dark Blue, Black, Light Gray, Light Pink, Green, Light Gray, Orange, Beige, Navy Blue, Beige |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 15.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA959 |
| Theme | Outdoors, Sports, Summer |













