7.3” Bandage Scissors
$4.38
PLA933
7.3″ Bandage Scissors feature serrated blades for precise cutting of bandages, clothes, and tough materials, ideal for medical professionals.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $4.38 | R |
| 300 - 499 | $3.52 | R |
| 500 - 999 | $2.90 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.63 | R |
| 3,000 - 4,999 | $2.27 | R |
| 5,000+ | $2.05 | R |
Medical scissors for nurses made with premium stainless steel and high-impact handles. These 7.3″ shears nursing scissors feature deep serrations for precise cutting performance on bandages, clothes or tough materials; ideal for both everyday and emergency use. Our bandage scissors are essential tools for doctors, nurses, nursing students, and EMTs. Blunt tip enhances patient protection. Surgical scissors feature thick, serrated blades to easily cut through rope, clothing, and plastic; athletic tape scissors are designed for swift and efficient patient care.
| Color | Red, Pink, Orange, White, Hot Pink, Dark Blue, Bright Blue, Black, Olive Green, Dark Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.3" x 3.34" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 44 lbs |
| Product Number | PLA933 |
| Theme | Hospital, Medical |











