5.9” Medical Scissors
$3.30
PLA932
5.9” Medical Scissors feature stainless steel blades and serrations for cutting through rope, fabric, and more.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 300 - 499 | $3.30 | R |
| 500 - 999 | $2.70 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.18 | R |
| 3,000 - 4,999 | $1.92 | R |
| 5,000 - 9,999 | $1.60 | R |
| 10,000+ | $1.37 | R |
The scissors is made with stainless steel blades. The thick blades of the trauma shears does not flex when cutting tough materials. The nursing scissors is very portable and easy to care. The small sized medical shears is the perfect nursing supplies for nursing student as it can be easily stored and transported. The scissors can be used for many different purpose. Due to the deep serrations of the trauma shears, it can easily cut through rope, clothes, car seat belts, leather, polyester, and more. The non bendable medical scissors are designed to always hold its place even under heavy pressure. With the unique design and hooking system, the trauma shears always provides you with stable and accurate cutting facility.For further information plese contact us.
| Color | Dark Blue, Sky Blue, Mint Green, Purple, Red, Orange, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.9" x 2.7" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 44 lbs |
| Product Number | PLA932 |
| Theme | Hospital, Medical |













