Use to prevent infections and other harmful contaminants, clean the skin, disinfect cuts, scrapes, small wounds, office supplies disinfection, cell phone disinfection, jewelry disinfection and eyeglasses disinfection, etc. These swabs are saturated with 75% Isopropyl Alcohol. They are pre-moistened to deliver the right amount of solution every time. They are made with soft material for gentle touch to the skin. Alcohol pads are individually wrapped in foil packages, to maintain sterility and freshness for each use. Alcohol cotton pads are available in 4 different sizes, 1.18*1.18(3cm x 3cm), 1.18*2.36(3cm x 6cm), 2.36*2.36(6cm x 6cm), 5.9*7.87(15cm x 20cm).For more information, please contact us.Prices are for a box of 100 pieces.
| Color | White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.36" x 2.36" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA911 |
| Theme | Health, Medical, Travel |













