This PU Leather beret hat made of waterproof PU Leather. Very Lightweight, skin-friendly and easy to Clean.One size fits most. Fit head size: 55-58cm/21.7-22.9 Inch. With elasticated drawstring to adjust the tightness for the perfect fit.Classic and casual artist design. Perfect for various occasions, such as fashion show shooting, birthday party or dating. Fashion accessory for the daily dress. It Looks good with a casual Jacket, an Overcoat, a Suit or Jeans and suitable for all seasons.For PU Leather Material, Neither wash the PU beret with water nor iron it . Simply wipe the hat surface with wet cloth if it got dirty.Widely used by women of all ages.
| Color | Blue, White, Black, Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.8" x 9.8" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA881 |
| Theme | Fashion, Outdoors, Travel, Winter |









