6Pcs Silicone Stretch Lids Bowl Covers
$6.00
PLA864
A set of 6 reusable, heat-resistant silicone stretch lids that fit various container sizes for food storage.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 150 - 299 | $6.00 | R |
| 300 - 499 | $5.50 | R |
| 500 - 999 | $5.00 | R |
| 1,000 - 2,999 | $4.17 | R |
| 3,000 - 4,999 | $3.33 | R |
| 5,000+ | $2.95 | R |
Silicone stretch lids are made of high-level grade silicone,soft texture,durable,non-toxic which is 100% Phthalate,Lead,Plastic and BPA free.Safe Food-Grade silicone,temperature resistance form 40 to 400 degrees Fahrenheit.You can feel free to use them to cover most kinds of foods and put them in the refrigerator, microwave, and dishwasher as your needs.You can use the stretch lids all time without worrying your family health. These silicone food cover are stretchable and durable,Can be stratchde doubled size as originally and can match mulitiful container without deformation.They can expand to fit most bowls, pots,containers,mugs,cups,cans, jars.Silicone Food Covers come in 6 sizes (2.6,3.5,4.5,5.3,6.1,7.9inch),easy to fit snugly over odd-shaped mugs, pots, cups, bowls & fruits.
| Color | Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.9" x 6.1" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA864 |
| Theme | Household, Kitchen |













