Easily holds up to 50lbs and lasts longer!To avoid the quality issues often happened in similar products,we improved the components to make it sturdy and durable:stronger polyester mesh, high-carbon steel frame,solid polyester bottom and double stitching handles.It is large enough to contain a week’s worth of dirty clothes,but still small enough to fit in any tiny apartment.It can be folded as small as a plate and can be easily folded and stored when not in use.There is also a special compartment on the side for sorting, you can store underwear, socks,etc.separately Very handy as an everyday hamper at home,as well as a travel hamper for those times when you’re staying multiple days in a hotel,with relatives,or in other extended away from home situations.
| Color | Black, White, Blue, Red, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 14.17" x 14.17" x 25.2" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA842 |
| Theme | Cleaning, Clothing, Household, Organization |













