8Pcs/Set Pencil Tip Cover
$1.99
PLA823
A set of 8 silicone pencil tip covers for Apple Pencil 1st/2nd generation, protecting the tip and improving writing experience.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $1.99 | R |
| 100 - 249 | $1.62 | R |
| 250 - 499 | $1.57 | R |
| 500 - 999 | $1.55 | R |
| 1,000 - 2,999 | $1.45 | R |
| 3,000+ | $1.36 | R |
The Silicone tip covers for original Apple Pencil 1st Generation/ Apple Pencil 2nd generation. Not for other stylus. Protect the tip of the Apple pencil from the polished screen protection to extend the life of the Apple pencil. The frictionless, non-slip and quiet writing nib is frictionless, which effectively prevents slippage, reduces drawing and writing noise, and it provides you with a real pencil writing experience in a quiet environment. The high quality polymer material nib sleeve makes it more sensitive and smooth when writing on the screen.
| Color | Yellow, Pink, Black, Red, Gray, Green, White, Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.0" x 2.0" x 1.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA823 |
| Theme | Education, Gift, Office, Trade Show, Writing |













