The knit gloves are made with premium cotton.This bulk pack of reusable knit work gloves are perfect for people who always need a pack of durable work gloves in hand.These PVC dotted gloves are handy for construction, warehouse work, gardening, mechanic work, moving, landscaping,taking out the garbage, and other manual labor type activities that require you to keep your hands protected and covered.One side has PVC dots to give you the non-slip needed when handling things that require extra grip. The gloves can be worn on either sides so if you want a more tactile grip,use the non dotted side.This glove also features an elastic knit at the wrist,which will hug the top part of your wrist snugly. Many people also use these gloves as a thermal liner for cold weather or in cold applications.
| Color | Blue, Yellow, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.87" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA807 |
| Theme | Clothing, Handyman |













