Outdoor Cycling Race Edition Squeeze Bottle 21oz
$14.98
PLA775
A squeeze bottle designed for cycling, camping, and gym workouts, featuring a leak-proof design and easy cleaning.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $14.98 | R |
| 300 - 499 | $14.08 | R |
| 500 - 2,999 | $13.32 | R |
| 3,000 - 4,999 | $12.28 | R |
| 5,000 - 9,999 | $8.42 | R |
| 10,000+ | $8.25 | R |
Application: suitable for road, mountain, downhill cycling sports with water bottles, also suitable for outdoor camping trips and gym sports. It can hold high temperature hot water, and invariable. also be used as a cooling bottle Easy to use;when you drink water just turn the valve counterclockwise, then squeeze the bottle, you can get maximizes flow rate while eliminating splatters and spills Bottle design;Engineered to securely fit in a variety of bottle cages, All parts can separate for thorough cleaning, easy to Clean Interface,Nozzle design, with nozzle cover, easy to drink, it can hold 610 ML of water or beverage Health and environmental protection;Adopt safe PP5 material,100% free of BPA,BPS, ride clean, drink safe.
| Color | Gray, Dark Green, Blue, White, Black, Orange, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.7" x 9.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Product Number | PLA775 |
| Theme | Beverage, Camping, College, Drinking, Outdoors |













