Soft breathable Silk cloth fabric which is dust-proof and moisture proof to protect your luxury items from damage. Each bag has an easy pull drawstring closure, pulls easily, making it easy to keep whats inside covered, well protected. Machine washable so you do not have to worry about your bags getting dirty, just toss this in the washing machine on cold, gentle cycle to minimize shrinkage and then hang to dry.
| Color | White, Pink, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.81" x 15.71" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Product Number | PLA768 |
| Theme | Clothing, Organization |













