Silicone Storage Bag
$13.72
PLA632
Silicone storage bags with transparent bodies and various colors for food storage, meal prepping, and sous-vide cooking.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $13.72 | R |
| 100 - 249 | $11.30 | R |
| 250 - 499 | $10.12 | R |
| 500 - 999 | $5.58 | R |
| 1,000 - 2,999 | $4.47 | R |
| 3,000+ | $3.70 | R |
Put the storage bags over the baggie holder stand/drying rack/glass to air dry (We recommend hand washes in cold or room temperature water because the dishwasher or hot water will damage the zipper of the bag). Different color zippers and transparent body design will give you a clear view of the contents while keeping multiple items together. in addition to food storage and meal prepping the silicone bags in this set are also perfect for sous-vide cooking.
| Color | Yellow, Red, Black, Purple, Skt Blue, Orange, Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 6.0" x 3.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA632 |
| Theme | Food, Household, Kitchen, Organization, Travel |











