The pencil pouch is made of a sturdy canvas material that keeps it from becoming damaged, even when toted around on a daily basis. Besides, it comes with a high-quality, durable zipper that can withstand plenty of use.Not only a pen pouch, but it also could be used as a makeup bag, medicine bag or craft bag, etc. Multifunctional as it is, it could be a gift for classmates, friends, and children. It is a terrific option for anybody who needs to organize pens, pencils, makeup brush or other items.
| Color | Light Blue, Black, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 8.66" x 3.54" x 1.95" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 44 lbs |
| Product Number | PLA596 |
| Theme | Office, Writing |













