It’s made of natural wood, not metal, efficient in action, the spatula works well for tossing and flipping stir-fry ingredients without scratching nonstick woks or scraping seasoned carbon steel ones. The 15.35-inch length keeps hands comfortably far from heat without sacrificing control and the material is moisture-resistant.One piece durable hardwood that will not scratch cookware surface. Large, comfortable handle
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 15.35" x 3.74" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA547 |
| Theme | Cooking, Kitchen |











