Features the solid color appearance, making it suitable for boys and girls. Simple and traditional mitten structure, excellent keeping warm performance.Made of high quality stretch material and carefully sewn with care to prevent cold air and snow from entering. The brushed back design improves heat retention, and is abrasion resistant and durable, washable and comfortable to wear
| Color | Black, Blue, Red, Gray, Yellow, Green, White, Pink, Orange, Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.84" x 2.4" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA546 |
| Theme | Baby, Children, Winter |











