Solar Power Bank 10000 mAh
$18.48
PLA403
A solar-powered, waterproof power bank with LED light and carabiner, ideal for outdoor use and promotional branding.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $18.48 | R |
| 100 - 249 | $17.62 | R |
| 250 - 499 | $16.88 | R |
| 500 - 999 | $15.65 | R |
| 1,000 - 2,999 | $11.37 | R |
| 3,000+ | $10.05 | R |
DESIGN FOR OUTDOORS. The outer case of solar power bank is made from durable ABS + PC material, which greatly protects battery from crashes or drops. Silicone cover can be sealed to make it waterproof and dustproof and shockproof to IP65 level. Equipped with two outputs, the portable solar charger can charge 2 devices simultaneously. Built-in LED Lamp on the bottom and has Hook on the corner.The Flashlight is great choice for camping, hiking, climbing, fishing and etc. It can use as emergency solution with the SOS model. with the carabiner, it can be hang from the gear like backpack. Fit all outdoor activities. Add your company name or logo for maximum visibility. This would make a fantastic promotional item!
| Color | Yellow, Green, Orange, Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.51" x 3.14" x 0.78" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA403 |
| Theme | Business, Camping, Emergency, Outdoors, Thanksgiving |













