Collapsible LED Solar Camping Lantern
$14.98
PLA393
A collapsible, solar-powered LED lantern with multiple brightness modes, ideal for camping, emergencies, and outdoor adventures.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $14.98 | R |
| 100 - 249 | $14.43 | R |
| 250 - 499 | $13.78 | R |
| 500 - 999 | $13.45 | R |
| 1,000 - 2,999 | $10.68 | R |
| 3,000+ | $9.57 | R |
3 LIGHTING MODES. Variety of brightness modes are suitable for tent, camping, also can be used as an emergency light. PORTABLE AND VERSATILE. Only 5.5*4.9*0.8″ after folded, completely to take the least space in your backpack. This led lantern build with flexible handle and a buckle for easy to hang and carry. RECHARGEABLE AND SOLAR POWERED. This camping lanterns have built in rechargeable batteries, both solar-powered and USB rechargeable. Effectively solve the problem of no charging place during camping.WATERPROOF AND INDESTRUCTIBLE. No fear of bad weather or heavy rain. Suitable for sudden extreme weather during outdoor activities, such as go fishing, BBQ or camping at night. Your logo is welcomed.
| Color | Green, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.51" x 4.93" x 3.93" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA393 |
| Theme | Camping, Emergency, Fishing, Outdoors |













