Made of premium food-grade stainless steel and tempered glasses, 100% BPA free and echo friendly, leakproof anti-fall, the durable pump can produce a more uniform spray and control the amount of oil when cooking. Filling this versatile oil spray bottle with your favorite oils, sunflower oil, vinegar, soy sauce, lemon and lime juice, sherry or Marsala wine. It can be widely used for salad making, cooking, baking, roasting, grilling, frying, BBQ and so on. The perfect size make it easier to carry and hold. It is a perfect kitchen cook tool or carried outside for BBQ, picnic, junket, grilling, use less oil when preparing food makes the diet healthier and less oily but tastes just as delicious. your logo is welcomed.
| Color | Silver |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.51" x 7.49" x 2.16" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA391 |
| Theme | Camping, Cooking, Food, Kitchen, Party |













