12oz thick canvas fabric and widened bottom gusset bags can hold all your stuff without being too oversized.Lock stitching inside, with compacted stitching throughout, including cross-stitching at the handles for maximum strength allowing the bag to hold up extra bearing capacity,convenient to carry in hand or wear on your shoulder, sturdy enough for all kinds of daily use. Plain Bags for DIY-Give you creative space for DIY ART Crafts like print, crocheting, writing, embroidery, tie dye, personalize, etc Versatile blank bags with handles are perfect for wedding, bridesmaid, hotel, birthday, celebrations as giveaways bags, gift bags, party favor bags; and for women as shopping bags, grocery tote bag, work tote, laptop tote, beach tote, lunch tote.
| Color | White, Black, Gray, Sky Blue, Blue, Deep Blue, Light Purple, Purple, Light Pink, Deep Pink, Red, Light Yellow, Yellow, Orange, Light Green, Green, Dark Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13.38" x 12.2" x 4.72" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA324 |
| Theme | Boating, Shopping, Travel |











