Kids Wide Brim Bucket Hat
$5.92
PLA306
A wide-brimmed bucket hat made of breathable polyester protects babies and kids from the sun during outdoor activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $5.92 | R |
| 100 - 249 | $5.08 | R |
| 250 - 499 | $4.78 | R |
| 500 - 999 | $4.58 | R |
| 1,000 - 2,999 | $3.72 | R |
| 3,000+ | $2.99 | R |
This baby sun hat made of high quality polyester, quick-dry, breathable toddler sun hat keeps baby cool and comfortable. With adjustable chin strap, multi size suitable most boys and girls from 6 months-adult . The kids bucket hats has a chin strap to keep it stay on baby head. Baby bucket hat, wide brim will protect babies’s head, eyes, face, neck from strong sunlight. Summer must-have baby sun hat for kids toddlers playing at the beach or in the backyard, go to fishing, safari, travelling, camping, boating and other outdoor activities.
| Color | Green, White, Blue, Pink, Amy Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 18" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA306 |
| Theme | Beach, Fishing, Golf, Summer, Travel |













