Made of 100% natural jute fiber of which eco-friendly jute fiber, and 10 oz canvas fabric are biodegradable and recyclable, are long lasting and can be used over again. DIMENSIONS, 13.3X 12.2X 5.5″ with 6.3 handle. Fold easily in car. Beautiful tote bag with wide long shoulder straps that fit with comfort on your shoulder for everyday use. Large open pocket compartment for convenient access such as food,cloth,wallet,phone, sunglasses etc. MULTIPLE USES. Our tote can be used for shopping, gifts, storage, grocery, crafts or as a handbag, add your large logo for grand openings and all kinds of social or marketing events and activities.
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13.3" x 5.5" x 12.2" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 49 lbs |
| Product Number | PLA301 |
| Theme | Formal Event, Gift, Resort, Shopping, Wedding |













