Reflective Backpack Cover
$5.08
PLA290
A waterproof, reflective backpack cover provides protection from rain and enhances safety during nighttime activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $5.08 | R |
| 100 - 249 | $4.60 | R |
| 250 - 499 | $4.42 | R |
| 500 - 999 | $4.18 | R |
| 1,000 - 2,999 | $3.48 | R |
| 3,000+ | $2.56 | R |
Made of waterproof material, the fabric’s waterproof index is over 4000, it can defend the outdoor storm-level weather, and it can protect the backpack from rainwater ingress in the rainstorm. The inner coating is light and comfortable, tear-resistant, neatly laid, waterproof, snowproof more effective, and durable. The outdoor backpack pack covers have reflective strips. It can provide you with safety and protection in the dark. The reflective strip on the front of the rain cover is made of high-quality reflective material. The high reflectivity can effectively prevent accidents at night and bring you ultimate safety.Very small and ultra-light and can be easily folded and stored. You can take it with you, easy to use. Reflective strips provide additional protection when riding in the dark
| Color | Blue, Yellow, Orange, Green, Black, Multicolor |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 17.7" x 13.5" x 9.85" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA290 |
| Theme | College, Construction, Handyman, Safety, Security |













