13.7″W x 15.7″H, made of 100% 5oz natural cotton, lock stitching inside, with compacted stitching throughout, including cross-stitching at the handles for maximum strength allowing the bag to hold up extra bearing capacity, which are much stronger than our competitors. With two reinforced handles convenient to carry in hand or wear on your shoulder, sturdy enough for all kinds of daily use. Great for painting and decorating projects at home, at school, or in camp, add your own touch with paint and other craft tools for a personalized gift bags to your event.
| Color | Black, Blue, Green, Pink, Yellow, Purple, Brown, White, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13.78" x 15.74" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 38 lbs |
| Product Number | PLA277 |
| Theme | Convention, Shopping, Travel |













