The pet food can cover has three rings, Inner Diameter are 2.5″ 2.9″ 3.3″ and stretches a bit, Fits standard type of Pet Cans,like 3 oz,5.5 oz and 12 oz cans. The lid is made of silica gel which is very soft and flexible,allow to fit snugly and grip the rim of the cans giving a good seal. Made of 100% Premium Silicone at food grade,BPA free,safe and nontoxic,could restore with food long time with no harm. Quite flexible and pliable, easy to pull on, and they have a little handle with bump design for easy removability.Silicone can covers will not crack,melt,or warp. With stand high temperature. Dishwasher safe.Choose your color and add your brand to complete the promotional looks for next coming event.300kgs over quoted with ocean shipping.
| Color | Red, Orange, Yellow, Green, Pink, Blue, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.3" x 3.3" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA238 |
| Theme | Kitchen, Safety |













