Durable Material: these flying rope toys are made of cotton rope and nylon material, sturdy and durable, not easy to break or deform, available for long time use Size Information: the dog toy measures approx. 7.09 inches/ 18 cm in length, proper sizes for your pets to play and chew Wide Usages: these flying chew rope dog toys can be applied for you to play tossing game with your pets, which can increase the interaction between you and your pets, maintaining the intimate relationship Chic Design: the flying dog rope toy adopts a reasonable shape of flying saucer, which is flat and makes your dog better bite when throwing and don’t worry about falling off frequently, and it is also suitable for children to use in flying disc sports.
| Color | Black, Blue, Gray, Green, Purple, Orange, Yellow, White, Red |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 56 lbs |
| Product Number | PLA232 |
| Theme | Animal, Fun, Games, Outdoors, Pet |











