Made of Nylon fabric, waterproof, lightweight, take it anywhere. Compact this survival kit is perfect for traveling at 9.8*8.2*4.7″ it will fit in any glove box or bug out bag. Striking cross symbol makes you easier to find in the outdoors. Full open zipper for easy pick and place items. Reliable the first aid kit you should have in your car, hiking pack, and camping RV. This is an empty bag only, pills, woundplasts, scissors and other things in the picture are not included, A a great giveaway to promote your brand, your logo is welcomed!
| Color | Pink, Green, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.84" x 4.72" x 8.26" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 36 lbs |
| Product Number | PLA173 |
| Theme | Emergency, Hotel, Safety, Travel, Vacation |













