This beer bottle sleeve is durable,sealed,zig-zag stitched seams-Top & Bottom,No Glue!Convenient front zipper opening for easy use.These are stitched around the edges of the zippers and on the bottom as well.Premium extra neoprene Body & Polyester Binding, good insulation enable keeps your drink cold and your hands warm and dry.Make sure your customers can keep their refreshments looking and feeling cool with this zippered bottle coolie! Made of density open cell foam,this useful advertising item can be customized with your company’s art name,logo and marketing message.It’s a promo tool that can be integrated into summer events,parties,new drink promotions and more.Customized logo available.Price for over 3000pcs is for sea shipment.
| Color | Black, Dark Green, Kelly Green, Lime Green, Navy Blue, Orange, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.48" x 7.48" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA115 |
| Theme | Beverage, Drinking, Outdoors, Party, Travel |















