Heat Resistant Silicone Oven Gloves
$8.38
PLA110
Heat-resistant silicone oven gloves with a cotton liner offer double protection and comfort for safe food handling.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $8.38 | R |
| 300 - 499 | $7.25 | R |
| 500 - 999 | $6.58 | R |
| 1,000 - 2,999 | $5.47 | R |
| 3,000 - 4,999 | $4.95 | R |
| 5,000+ | $4.26 | R |
Five fingers silicone gloves with soft jersey cotton liner inside. Silicone outer is heat and water proof and an inner cotton lining for maximum comfort. Double protect your entire hands from heat compared to normal oven gloves.We are professional to offer the food grade silicone! Allow safe movement of hot foods directly with a strong grip. High quality cotton inside make you more comfortable and doesn’t feel plastic like or sweaty! It is also also easy to wear on and off.
| Color | Orange, Black, Green, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.03" x 7.87" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA110 |
| Theme | Camping, Outdoors, Party |















